Już w starożytności uważano, że obserwując ludzką twarz, można się wiele dowiedzieć nie tylko o charakterze człowieka, ale także o jego stylu życia i zdrowiu. Wiedza na temat czytania z twarzy jest bezcenna również dzisiaj, bo w wielu przypadkach pozwala na szybką reakcję. Poszczególne sfery twarzy są połączone z różnymi narządami wewnętrznymi, mogą być one źródłem informacji o stanie zdrowia. Niektóre symptomy są w stanie świadczyć o problemach z sercem lub miażdżycą. Twarz jest niczym mapa organizmu, za pomocą której możemy odczytać z niej większość chorób. Co możemy wyczytać, patrząc na naszą twarz? Oto kilka symptomów odpowiadających za problemy zdrowotne:
- Żółtawy odcień skóry może być spowodowany problemami z wątrobą, trzustką lub woreczkiem żółciowym.
- Żółte plamy w okolicy oczu, mogą być pierwszym objawem miażdżycy, a także choroby wieńcowej. Jeśli zauważysz u siebie żółte plamy, nie zwlekaj z wizytą u lekarza.
- Przebarwienia wokół oczu mogą oznaczać, że cierpisz na nadciśnienie lub cukrzycę.
- Pękające kąciki ust pojawiają się przy niedoborach witaminy B2, ryboflawiny i żelaza.
- Nadmierne owłosienie może wskazywać na poważne problemy ginekologiczne, często wymagające specjalistycznych badań na obecność hormonów.
- Wypryski na linii żuchwy są symptomami zespołu policystycznych jajników.
- Spierzchnięte wargi są oznaką odwodnienia, dlatego ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia.
- Zaczerwieniona skóra wokół nosa może oznaczać niedobór magnezu, można go uzupełniać biorąc tabletki z magnezem i witaminą B6.
- Biała końcówka nosa wiąże się z wrzodami żołądka lub zaburzeniem krążenia krwi.
- Fioletowe worki pod oczami oznaczają problemy z nerkami.
- Bladość twarzy to symptomy anemii lub niedociśnienia.
- Zaczerwieniona skóra może być oznaką alergii lub problemów z naczyniami krwionośnymi, warto wtedy skonsultować się z alergologiem, by wykonać testy na alergie.
- Opuchniętą twarz, opadające powieki, utrata zewnętrznej części brwi może oznaczać niedoczynność tarczycy.
- Wytrzeszcz oczu, to symptom nadczynności tarczycy.
Jeżeli zauważysz u siebie jakieś zmiany na skórze twarzy, na spokojnie przeanalizuj, za co odpowiada dany fragment. Ważne, by się obserwować i reagować zawczasu. Nie bagatelizuj żadnych objawów, wyprysków czy przebarwień. Samo mapowanie twarzy nie jest wystarczającą metodą do diagnozowania stanu naszego zdrowia. Dlatego udaj się na wizytę do specjalisty, który przeprowadzi specjalistyczne badania, na podstawie których zostanie podjęte leczenie.